NOVÉ TRENDY VO SVADOBNEJ FOTOGRAFII

Tak, ako sú nové trendy v prípravách svadby, napríklad svadba na nejakú tému, svadba na netradičnom mieste, odklon od tradičných jedál…, sú aj trendy v svadobnej fotografii. Máloktorý pár si na fotografiách zo svadby nepotrpí a stačí im, keď im to nafotografuje niekto z rodiny, kto si nedávno kúpil zrkadlovku a nemá skúsenosti. Snúbenci si vyberajú fotografa podľa svojho vkusu a podľa jeho portfólia. Niektorí si želajú krásne farebné fotografie, iní majú radšej svadbu zachytenú reportážnym spôsobom, plnú čiernobielych momentiek, nájdu sa aj tí, ktorí kladú dôraz hlavne na štylizované portréty a zručnosti fotografa v retušovaní… Prečítajte si, aké sú trendy dnešnej doby.

Zaľúbené pohľady do očí, smiech, slzy šťastia nielen u mladomanželov, ale aj u hostí… Emócie sú neodmysliteľnou súčasťou svadby, ale nie každý fotograf ich dokáže zachytiť tak, aby pôsobili emotívne aj na diváka, donútili ho sa zamyslieť a neboli odfotografované a upravené gýčovo. Emotívna fotografia dokáže vyrozprávať celý príbeh. Hlavne emotívne momentky zo svadobného dňa majú väčšinou pre mladomanželov a rodinu väčšie čaro, ako niektorý zo štylizovaných portrétov.

Ak túžite po svadbe plnej emócii, možno sa Vám zapáči trend premietať po večeri hosťom na bielej stene, alebo plátne Vaše fotografie od detstva až po spoločné dovolenky a zásnuby.

TREND ŠTYLIZOVANÝCH FOTOGRAFII

Trend je fotografovať v krásnych presvetlených interiéroch nejakého zámku, kde dnu cez veľké okná prenikajú lúče svetla. Fotograf sa tu môže kreatívne realizovať napríklad aj so siluetami, s veľkým schodiskom, s odrazmi vo veľkých zrkadlách na stenách.

Do módy sa dostáva aj trend netradičných fotografií, či už miestom, alebo nápadom. Pri väčšine z nich treba mať náhradné šaty, alebo ich fotografovať až po svadbe a šaty mať kúpené, nie požičané. Viete si predstaviť ohadzovanie sa farbami, blatom, skok s padákom, bungee jumping, let v balóne, raftovanie, potápanie sa, horolezectvo a to všetko v svadobnom prevedení? Pre niektoré páry sú to obľúbené činnosti počas víkendov, dovoleniek, niektoré by si to práve chceli vyskúšať kvôli originálnym fotografiám a zažiť niečo nezabudnuteľné. Netradičné priestory sú napríklad aj opustené budovy, steny s graffity, kde si pár môže nasprejovať svoje mená. Populárne je aj fotografovanie v lese, nie len portréty, ale aj detaily na nohy páru, kontrast vyhrnutých svadobných šiat a trekkingových topánok. Netradičné fotografie nápadom sú napríklad fotografie v jazere, splývajúci manželia na hladine, držiac sa za ruky.

Trendom je fotografovať na miestach, ktoré páru pripomínajú nádherné spomienky. Miesto, kde sa prvý krát stretli, kde mali prvé rande, prvý bozk, alebo prežili romantický víkend v Prahe, víkend v Tatrách, dovolenku pri mori, výlet do Benátok…

Vintage fotografie pôsobia zaujímavo. Požičaný kabriolet, alebo retro bicykel pekne poslúžia na štylizované fotografie napríklad na poľnej ceste.

Štylizované svadobné fotografie, fotomontáže, ktoré pôsobia, ako z moderného sci-fi filmu plného počítačových efektov, ste mohli zazrieť na internete, hlavne vďaka zdieľaniu na sociálnych sieťach. Utekajúci mladomanželia a hostia napríklad pred tyranosaurom rexom, náletom Ufo, transformermi a mnoho ďalších… Chceli by ste aj vy skúsiť nafotografovať podobné fotografie? Vyberte si fotografa, ktorý má s fotomontážami skúsenosti a rátajte s tým, že úprava jednej takejto fotografie trvá niekoľko hodín a možno bude musieť fotograf kúpiť nejaké obrázky z foto banky.

Animované štylizované gif fotografie? Prečo nie. Technika sa volá pixilácia. Fotograf položí fotoaparát na statív a spraví viac fotografii za sebou, pár stojí na mieste, ale na každej fotografii je nejaká časť zmenená, napríklad pohnú rukami, alebo sa vetrom pohne len závoj a spodok šiat. Fotograf fotografie pospája v počítači a vznikne zaujímavá animácia, statické objekty spojené s pohyblivými časťami.

Pre veľmi odvážnych je trend spálenia svadobných šiat.

Milí snúbenci, nevybrali ste si, alebo sa neviete rozhodnúť? Skúsený fotograf vie páru poradiť s nápadom, ale aj povedať, čomu by sa mali vyhnúť, lebo s tým nemá dobré skúsenosti, napríklad piknik so šampusom, rekvizity ako dáždnik, vejár…

REKVIZITY

Zabavte sa pri štylizovanom párovom fotení, alebo vyhraďte hosťom časť na zábavu. Moderné je použiť napríklad masky na paličke. Tie si môžete vyrobiť aj sami z farebných kartónov, ktoré dostanete v lepších papiernictvách. Vystrihnete fúzy, červené pery, tvar škrabošky na oči, rôzne nápisy a nalepíte ich na špajdle. Môžete k nim pridať napríklad obyčajné lupy, ktoré fotenie oživia zväčšením úsmevu, alebo oka. Spestrením sú aj tabuľky s farebnými kriedami, na ktoré sa môže kresliť, alebo napísať nejaký odkaz. Takéto kreatívne vecičky oživia celkový fotoreport zo svadby, zabavia hostí, ktorí nimi budú s radosťou fotografovi pózovať. Pekne k tomu poslúži aj paravan zo sadrokartónu, oblepený tapetou so zaujímavým vzorom, s vyrezanými okienkami na pózovanie, orámovanými prázdnymi rámikmi na obrazy.

V modernej svadobnej fotografii sa často používa fotografovanie cez výklad, cez sklo, odrazy v lesklých povrchoch, fotografovanie siluet proti svetlu… Zaujímavé fotografie vzniknú aj vtedy, ak má fotograf väčšiu časť pred objektívom zakrytú niečím z popredia, tá je na fotografii rozmazaná a v medzere je ostrý hlavný motív. S takýmito fotografiami sa môže fotograf vyhrať napríklad pri prípravách nevestinho make upu a účesu.

MINIMAL

Vraví sa, že menej je niekedy viac. Minimal je vo fotografii čoraz populárnejší. Viac sa pracuje s priestorom, netradičnou kompozíciou a pár môže byť na fotografii maličký. Dokonca nemusí byť vedľa seba a ani na rovnakom poschodí. Populárne sú napríklad sály kina, divadla. Aj v lese, na lúke, vo vode sa dá s takouto kompozíciou spraviť zaujímavé fotografie. Je to hlavne o videní fotografa.

ČIERNOBIELE FOTOGRAFIE

Moderné full frame digitálne zrkadlovky v kombinácii so svetelnými objektívmi dokážu fotografovať aj pri slabších svetelných podmienkach bez blesku, vďaka dobrej kvalite obrazu a vysokým hodnotám iso. (Čím vyššie iso, tým je síce na fotografii viac šumu, ale fotograf môže fotografovať v horších svetelných podmienkach.) To kreatívnym fotografom umožňuje naplno využiť ich fotografické oko, hrať sa so svetlom, tieňom a priniesť zo svadobného dňa zaujímavú reportáž.

Čiernobiele prevedenie fotografiu zjednotí. Hlavne pri momentových fotografiách môže byť na fotografii chaos, čo sa týka príliš veľa farieb, vecí v priestore a oči sa nevedia poriadne sústrediť na hlavný motív. Vtedy je výhoda spraviť fotografiu čiernobielu. Čiernobiele fotky tu boli, sú, aj budú. Sme na ne zvyknutí aj vďaka starým rodinným fotografiám, preto sa výborne hodia napríklad na tradičnú dedinskú svadbu.

Emócie krásne vyniknú v čiernobielom, alebo mierne sépiovom odtieni.

Fotograf by mal fotografovať farebne a robiť úpravy v počítači, lebo fotografie spravené na čiernobiele nastavenie v digitálnom fotoaparáte môžu byť málo kontrastné a pôsobiť šedivým dojmom.

Kedy sa čiernobiela nehodí? Je to na cítení a videní fotografa. Námetom sa farebne hodia hlavne spoločné fotografie rodiny s mladomanželmi, aby vyniklo ich oblečenie. Aj detaily na kyticu, svadobnú tortu, výzdobu, jedlo…

CHCETE ZAUJÍMAVÉ FAREBNÉ FOTOGRAFIE?

Na to je dobré myslieť už pri výbere miesta na obrad a na hostinu. Samozrejme že fotografie z „komunistického“ úradu a hostiny v budove s nezaujímavým málo vyzdobeným interiérom, osvetleným iba bežným stropným svetlom, budú pôsobiť nudnejšie, ako fotografie zo svadby v krásnom kostole a hostinou niekde v kaštieli. Čím viac vkusne spravenej výzdoby interiéru s množstvom detailov, tým bude fotoreport zo svadby pestrejší.

Detaily oživia foto report zo svadobného dňa a stávajú sa čoraz populárnejšie. Preto sa nebojte originálnych menoviek, prestierania, darčekov pre hostí… Stôl s krásne naaranžovanými modernými koláčikmi v štýle muffinov a rôznych farebných cukroviniek je nie len raj pre oči hostí, ale aj pre fotografa. Aj fotografie snubných prstienkov krásne vyniknú na kontrastnom farebnom pozadí.

FOTO KNIKA, ALEBO TLAČ NA VEĽKÝ FORMÁT?

Dnešné trendy fotografii nekončia len úpravou a odovzdaním potlačeného DVD. Online stránky na tlač fotografii ponúkajú širokú škálu, ako zvečniť Vaše fotografie. Najobľúbenejšie sú napríklad foto knihy, alebo tlač niektorej fotografie na veľký formát. Zaujímavý je aj foto kalendár. Ako poďakovanie rodine sa hodí napríklad magnetka na chladničku, alebo hrnček s fotografiou.

Trendy vo fotografii idú stále vpred. Kedysi moderné štylizované fotografie sa dnes už môžu považovať za gýč. Napríklad hranie sa s perspektívou, ako držať zapadajúce slnko v dlaniach, nevesta držiaca ženícha v dlani, alebo ženích nevestu v pohári na sekt a k tomu všetkému zvolený rámik bez citu. Kráčanie s dobou sa odzrkadľuje aj na portfóliu fotografov a je len na Vás milí snúbenci, pre aké fotografie a ktorého fotografa sa rozhodnete. Nezabúdajte, že tí vychytení majú obsadené termíny aj na rok dopredu.

text: Veronika Klimonová

zdroj: www.assf.sk

3

Leave a Comment