Dôstojný okamžik alebo zájazd japonských turistov?

V tomto článku by som chcel osloviť všetkých svadobných hostí, ktorí sa rozhodli na svadbe kamaráta alebo príbuzného, urobiť pár fotografií. Podotýkam, že cieľom článku nie je zakázať fotografovanie na svadbe, to v žiadnom prípade. Nie je na tom nič zlé, pokiaľ sa však dodržujú určité pravidlá a odporúčania. Pokiaľ sa chystáte na svadbu a zvažujete, že budete fotiť, tak zadržte a prečítajte si tento článok až do konca.

Svadba patrí medzi veľmi významné udalosti v živote každého človeka, a tak je potrebné ho dôkladne fotograficky zdokumentovať. Aj preto si budúci mladomanželia často objednávajú niekoho, kto im ich svadobný deň zveční.  Môže to byť profesionálny fotograf, kamarát či strýko, záleží od výberu mladomanželov. V každom prípade, pre všetkých ostatných hostí, ktorí sa rozhodli na svadbe fotiť, platia určité nepísané pravidlá. Tie vychádzajú nielen zo spoločenskej etikety, ale aj zo základov slušného správania. Dôkladne si, prosím, prečítajte a premyslite všetky nižšie uvedené návrhy k zamysleniu. Všetci okolo vás to veľmi ocenia.

unplugged svadba

Dôvody prečo na svadbe radšej nefotiť:

1. Naživo alebo skrz displej fotoaparátu – pohľad svadobného hosťa

Veľmi dobre si zvážte, či sa chcete tak jedinečnej udalosti zúčastniť naživo, alebo ju chcete pozorovať cez displej svojho fotoaparátu či mobilného telefónu. V podstate máte dve možnosti, a to vychutnať si vzácne chvíle, ktoré sa už nebudú opakovať naživo, alebo kvôli pár fotografiám či videu pozorovať celé dianie cez displej.

Pri prvej možnosti budete mať reálne spomienky, ktoré vám potom pripomenú fotografie alebo video a vôbec nebude prekážať, že nebudú vaše. Od toho je tam skúsený svadobný fotograf či kameraman, ktorý bol dokumentáciou poverený. V druhom prípade, budete mať síce pár fotografii alebo krátke video, ale ono vám vlastne nebude mať čo pripomenúť. Pretože ste ten okamžik osobne neprežil. A teraz sa pýtajte samých seba – čo je lepšie?

Obávate sa, že sa k vám fotografie nedostanú? V dnešnej dobe internetu, zdielania na sociálnych sieťach, e-mailu a mnohých ďalších komunikačných kanálov je viac než isté, že svadobné fotografie uvidíte. Ostatní vám ich radi obratom pošlú či nazdieľajú. Prečo teda nevyužiť možnosť osobného zážitku a jeho pripomenutia pomocou fotografií. Prečo sa o ne dobrovoľne pripraviť pre pár fotografií nevesty a ženícha?

unplugged svadba

2. Trocha spoločenskej etikety – pohľad nevesty a ženícha

Skúste myslieť aj na tých, ktorí vás na svadbu pozvali. Myslíte, že budú chcieť, aby pri obrade videli vaše telefóny namiesto vašich tvarí. Pozvali vás ako svoju rodinu, kamarátov, príbuzných, tých ktorých majú radi. A nie ako dokumentaristov s telefónom či fotoaparátom namiesto hlavy. Skúste sa vžiť do úlohy nevesty, ktorá prichádza k oltáru. Predstavte si jej pocity, keď väčšina hostí uprene hľadí do displejov a nikto sa jej nepozrie do očí? Ja osobne by som si pripadal ako atrakcia v zoo – teda niečo čo nemá s dôstojnosťou vážneho okamžiku nič spoločné. Pre mňa ako svadobného fotografa je to nepochopiteľná situácia.

mobil na svadbe

3. Čo bude na fotografiách – pohľad fotografa

A teraz sa na to pozrieme z pohľadu fotografa. Čo bude na svadobných fotografiách? Bude tam k oltáru prichádzajúci ženích s nevestou a desiatky postáv s telefónmi, s tabletmi  miesto hlavy. V horšom prípade to bude les telefónov nad hlavami hostí, ktorí uprene civia do displejov. Všetci ignorujú nevestu a ženícha. A to sa skutočne "nevyfotošopuje". Nevesta potom prechádza špalierom, ktorý netvoria ľudia, ktorých má rada, ale skupinka anonymných dokumentaristov. Viem, že to trochu preháňam, samozrejme nie všetci na svadbe fotografujú (niekto natáča aj video). Počítajte však s tým, že fotograf fotí nielen nevestu a ženícha, ale aj všetko navôkol. A to, čo robia svadobní hostia bude na fotkách vidieť.  

Každá nevesta so ženíchom sa na vás tešia ako na svadobného hosťa, nie ako na večného dokumentaristu.

unplugged svadba
Desatoro svadobného hosťa:

1. Svadba nie je príležitosť na precvičenie tvojich fotografických schopností.
2. Ucti si mladomanželov svojou účasťou pohľadmi do očí aspoň pri najdôležitejších chvíľach.
3. Pri fotografovaní nebudeš neprekážať oficiálnemu fotografovi, ani zacláňať ostatným hosťom.
4. Keď sa fotí skupina v ktorej máš byť, nebudeš v nej chýbať.
5. Keď sa už rozhodneš fotiť, vypneš si všetky zvuky.
6. Nebudeš pobehovať pri svadobnom obrade.
7. Pokiaľ chceš urobiť pár fotografii obradu tak buď diskrétny a nenápadný (nefotografuj s tabletom).
8. Na svadobných fotografiách ťa bude vidieť. Nemusíš si všimnúť, že ťa niekto fotí.
9. Nezdržiavaj svojím fotografovaním priebeh svadby.
10. V medzičase, keď sa nedeje nič oficiálne, foť čo chceš, no s mierou, nie si na svadbe sám.

Vyššie uvedené desatoro platí samozrejme len pre tie najviac oficiálne časti svadobného dňa (odobierka, obrad, krájanie torty, prvý tanec). V priebehu dňa, keď sa nič zásadného nedeje je voľná zábava, môžete ľubovoľne fotografovať a nikomu to nebude vadiť. Práve naopak, vaše momentky môžu byť veľmi zaujímavé. Obzvlášť v pokročilých večerných hodinách.

unplugged svadba
 Zhrnutie a záver

Fotografovanie na svadbe nie je zakázané. Len pri oficiálnych momentoch zvážte, či nebude lepšie, udržať svoje fotografické túžby na uzde a ponechať to na oficiálneho fotografa. Pokiaľ to nemôžete vydržať, tak si nenápadne spravte jednu či dve fotky, čo úplne postačí.

Držte sa porekadla "všetko s mierou". Vzácne a oficiálne momenty je lepšie užiť si naživo a naopak vo chvíľach foťte bez zábran, celkom ľubovoľne. V prípade, že by boli vaše fotografické ambície niekomu nepríjemné, určite vás bude informovať.

Možno hore uvedené považujete za samozrejmosť a čudujete sa, prečo tak preháňam. Fotím desiatky svadieb ročne a občas príde chvíľa, kedy by som tento manuál mal rád so sebou a rozdával ho všetkým okolo seba. Nie je to ale samozrejme vždy, deje sa tak len občas. Navyše musím uznať, že slovenskí svadobní hostia sú oproti svojim zahraničným kolegom veľmi disciplinovaní a slušní. Fotil som veľa slovensko-zahraničných svadieb a musím uznať, že tento článok by sa oplatilo písať skôr vo svetových jazykoch.

Pokiaľ máte rovnaký názor, zdieľajte prosím tento článok na sociálnych sieťach. Len tak docielime aspoň drobnej osvety medzi fotiacimi svadobnými hosťami.

1

2 Komentárov
 1. Jana
  13. september 2015 -
  Reply

  Úplná pravda...S kamarátkou sme boli na koncerte Katty Pery...namiesto toho aby si to ľudia užívali tak svietili telefóny... Nechápem pointu...veď toho boli plné noviny a internet... Sama speváčka vyzvala ľudí nech tlieskaju a bavia sa a oni namiesto toho stáli ako kôly V plote,fotili a natáčali O 106...,sama speváčka musela byť z toho zhrozena odviedla kus skvelej show... Viem, že nepíšem O svadbe no myslím si že pointa je tá istá....smutné :( ja sama ako človek ktorý si tam išiel vychutnať tu atmosféru som bola zdesená :( a nečudujem sa ak by už do tejto krajiny nezavitala :(

  • Ľuboš Ďurica
   14. september 2015 -
   Reply

   Janka veru tak, aj na koncerty treba nechať mobily doma. Ten záznam či už ide o video, alebo o foto v biednej kvalite vôbec nestojí.

Leave a Comment